logo
מחירון לגירסה המקוונת צור קשר


לאלו המתעניינים ברכישת 'מפרשי האוצר', שימו לב: מחיר המבצע של 1,530 ש"ח מסתיים במוצאי שבת, (מוצאי כט באייר, 23 במאי, בחצות), ומיד לאחריו המחיר יקפוץ ב-150 ש"ח ויעמוד על 1,680 ש"ח למשך תקופה; לאחריה הוא ימשיך לעלות, כפי המתפרסם במחירון
לרכישה כעת לחץ כאן.


פתיחה

תוכנת 'מפרשי האוצר' מבית 'אוצר החכמה', נועדה להוסיף נדבך על נפלאות ה'אוצר', בהציעה ללומד סדר מופתי ונגישות אל מבוקשו באופן חסר-תקדים, כאשר בשורת התוצאה יקבל בכל קטע גפ"ת את כל המפרשים שעסקו בקטע זה.

במדריך שלפנינו מופיע הסבר מקיף על השימוש בתוכנה, על האפשרויות החשובות הגלומות בה, ועל דרכי השימוש המיטביות.

ניתן להיעזר בתוכן העניינים דלהלן כדי למצוא במהירות התייחסות לנושא ספציפי בו זקוק המשתמש לעזרה מידית. עם זאת אנו ממליצים להקדיש זמן ולעבור על המדריך כולו, כדי להכיר היטב את האפשרויות המיוחדות של התוכנה.

  1. פתיחה
  2. התקנת התוכנה
  3. טעינת התוכנה וניווט לדף הרצוי
  4. הוראות ניווט כלליות
  5. היכרות עם תצוגת דף הגפ"ת
  6. היכרות עם פאנל מפרשי האוצר
  7. אפשרויות סינון ומיון
  8. עזרים
  9. רעיונות לשיפור?

התקנת התוכנה

שימו לב: בשלב זה רכישת התוכנה והתקנתה קיימות רק ללקוחות 'אוצר החכמה'.

להלן הוראות התקנה מהירה למנוסים; הוראות התקנה מפורטות יותר, וכן פתרון בעיות שונות, זמינים בפורטל התמיכה של מפרשי האוצר בכתובת:


.html. הוראות התקנה/ https://mefo.otzar.org/info

התחברות והורדה

לחיצה על הקישור הבא, zip. מפרשי האוצר/ http://mefo.otzar.org  תוריד את התוכנה למחשב שלכם.

התקנה

להתקנה, אנא חבר למחשב את הדיסק של אוצר החכמה (אם ברשותך אוצר החכמה על דיסק און-קי, נא חבר את ה'און-קי').

[כדי למנוע בעיות חיבור הדיסק למחשב, מומלץ לא להתקין את התוכנה עם מפצל usb]

לאחר שהדיסק התחבר למחשב תופיע הודעה. בחרו ב'התקנת הגירסה המלאה', השלימו את הליך התשלום, עד להופעת אישור תשלום ולחצן 'התחל התקנה'.

נלחץ להתקנה ונמתין עד סיומה. נסגור את אשף ההתקנה ונחפש את קיצור הדרך על שולחן העבודה. לחיצה עליו תוביל אותנו אל היעד. דרך צלחה ומהנה.

טעינת התוכנה וניווט לדף הרצוי

טעינה

לחיצה על אייקון התוכנה במקום שבו הוא נשמר (על שולחן העבודה, או בדיסק של אוצר החכמה [תיקיית 'מפרשי האוצר', קובץ 'מפרשי האוצר']) תעלה לפנינו סמל של ספר במהלך דפדוף, ספר במהלך דפדוף ומיד ייטען לפנינו עמוד הפתיחה של התוכנה:

עמוד הפתיחה

על המסך שלפנינו נראה סט תלמוד בבלי וירטואלי המכיל את כל מסכתות הש"ס. המסכתות שטרם זמינות לשימוש מופיעות בגוון שונה מעט, הן אינן 'נשלפות', ועל 'כריכתן' נכתב "בקרוב!".

ניווט אל הדף

כדי לנווט לדף מסוים נבחר את המסכת הנבחרת באמצעות סמן העכבר. כאשר נרחף על הכרך המבוקש, הוא 'ישלף' ויצא קלות החוצה מתוך שאר המסכתות, כשהוא מופיע בתצוגה מוגדלת מעט, כמו בדוגמא דלעיל עם מסכת בבא קמא. כדי לעבור למסכתות נוספות שאינן מופיעות בתצוגה העולה בטעינה הראשונה, ניתן להשתמש בחץ השמאלי חץ שמאלי , וחזור למסכתות הראשונות באמצעות החץ הימני . חץ ימני ניתן לנסות גם את סרגל הגישה הישירה בחלקו השמאלי העליון של הדף
סרגל הגישה הישירה
באמצעות לחיצה על השדות עם החיצים, בהם ניתן לבחור את המסכת, הדף והעמוד הרצויים. לאחר שבחרנו את המסכת, הדף והעמוד, למשל: ניווט לקידושין , נלחץ על "פתח", ומיד נגיע אל הדף המבוקש. אז יתווספו לסרגל הגישה המהירה חיצים שיאפשרו ניווט מהיר לעמוד הקודם ולעמוד הבא
ניווט מהיר לעמוד קודם או הבא

מראה העמוד הראשי


מראה העמוד הראשי

חלוקת העמוד נעשית באופן אוטומטי ומתחשבת בגודל המסך שעומד לרשות המשתמש.
הלשונית הבסיסית היא לשונית עמוד גמרא, המכילה את התוכן העיקרי של תוכנת 'מפרשי האוצר' - עמוד הגמרא ולצִדו - מימין - סרגל המפרשים על שלל אפשרויות המיון והסינון שלו:
א - במרכז, כלפי שמאל, מופיע עמוד הגפ"ת האינטראקטיבי.
ב - אזור התוצאות: שבו יוצגו כל המפרשים שעסקו בקטע הגפ"ת שנבחר [בדוגמא שלפנינו לא נבחרה משבצת גפ"ת כלשהי ולכן לא נמצאו תוצאות מתאימות להצגה ("כל התוצאות - 0"). בהמשך המדריך נשוב ונפרט על השימוש באזור חשוב ושימושי זה (ראו: היכרות עם פאנל מפרשי האוצר)].
ג - סרגל הניווט המהיר , המאפשר כאמור לנווט לכל דף ועמוד בכל מסכת שנבחר, וכן להתקדם בקלות לעמודים הסמוכים.
ד - אפשרויות סינון רשימה , עם חיפוש ברשימת התוצאות.
ה - אזור כלי המיון ואפשרויות תצוגה.
ו - קיים גם מעבר ללשונית ספריות מפרשים , ובה אפשרויות מגוונות לשמירת מפרשים והכנת דפי מראי-מקום לשיעורים ולהרצאות, עם כלים נוחים לעיצוב והדפסה. אפשרות זו נמצאת עדיין בפיתוח ואינה זמינה כרגע.

הוראות ניווט כלליות

הניווט בתוכנת 'מפרשי האוצר' אינטואיטיבי וקל למשתמשי מחשב ותיקים וחדשים כאחד ודפוס הפעולה הותאם לסטנדרטים מקובלים בעולם התכנות. המידע דלהלן הוא בסיסי ובנאלי, ומוצג לרענון בלבד:

היכרות עם תצוגת דף הגפ"ת

כאשר 'נרחף' עם העכבר מעל קטע, הוא 'יאפיר' כמו בדוגמא שלפנינו (בה נראה הקטע האפור בדברי הגמרא), בביקור הראשון על העמוד בזמן ריחוף עם העכבר על ריבוע, יוצג הטולטיפ (בלון צף) 'לחץ להצגת מפרשים'. לאחר הלחיצה הראשונה, הטולטיפ לא יופיע עוד, אך הקטעים עליהם ירחף העכבר ימשיכו 'להאפיר'.

כעת נתמקד באזור המציג את דף הגמרא. נרפרף קלות עם סמן העכבר על פני כל הדף, כמו גם על דברי רש"י והתוספות, ונשים לב שקטעים קטנים נצבעים באפור במקום שעליו מרחף סמן העכבר.


קטעים מאפירים

כל קטע אפור כזה מהווה יחידה נפרדת בדף הגפ"ת. חלוקת העמוד למשבצות אלו נעשתה בידי צוות עורכים תלמידי חכמים, שחילקו בשלב הראשון את היחידות המובחנות בדף הגמרא, משנה לחודה, הוה אמינא לחודה, ראיה לחודה, מימרא העומדת בפני עצמה ועוד ועוד.
על אלו נוספה חלוקה שנית לפי דברי רבותינו המפרשים שכאשר העמידו רבים מן המפרשים חלק מדבריהם על נקודה מסוימת במימרא, לעתים אף על מילה אחת, הוגדרה נקודה זו כמשבצת בפני עצמה כדי לאפשר ללומד החפץ בכך לקבל את דברי כל המפרשים שעמדו על נקודה מדויקת זו.

לחיצה על אחד מקטעי הגפ"ת תצבע אותו בצבע חום בהיר, ובאזור התוצאות מימין יוצגו על אתר כל המפרשים שעסקו בקטע זה:


 הצג מפרשים

בחירה מרובה: אפשרות בפיתוח שתהיה זמינה בקרוב, תתן ללומד לבחור כמה משבצות גפ"ת יחד, כדי להציג ברציפות את דברי המפרשים על כל המשבצות הללו גם יחד.

דף הגמרא המוצג הוא ממהדורת ש"ס וילנא החדש, שהוהדר מחדש עם הוספות חשובות ואותיות מאירות עיניים. הדבר מאפשר ללומד לקבוע את לימודו בדף הגמרא שבתוך התוכנה, ובמהלך לימודו ליהנות מהאפשרויות המיוחדות של התוכנה. חלוקת קטעי הגפ"ת נותנת ללומד להבחין במבנה הסוגיא, וכמובן לעיין בכל אשר יבחר - באמצעות לחיצה על קטע הגמרא או על ה"אי-נמי" השני בתוספות, ובכך יקבל בשליפה מהירה את כל המפרשים על הנקודה המעסיקה אותו.

מראי מקומות

במסגרת מפעל 'מפרשי האוצר' הוספנו תוספת חשובה ונהדרת שתסייע ללומדים רבים: "מסורת הש"ס" ו"עין משפט" המכילים קישורים פעילים. לחיצה על כל מראה מקום בהם תוביל את הלומד לדף היעד המבוקש - משנה, בבלי, ירושלמי, רמב"ם, שו"ע ועוד.


עין משפט

כל אות במסורת הש"ס ובעין משפט, הפכה לקישור פעיל שיפנה אותנו לדף היעד ויפתח אותו לפנינו בהינף מקש.

עין משפט אבל זה עדיין לא הכל. אם המסכת שבקישור זמינה כבר בפרויקט 'מפרשי האוצר', ייפתח הדף עם אפשרות "פתח בטאב חדש" שלחיצה עליו תפתח את דף היעד בתוך 'מפרשי האוצר' ותאפשר לנו להמשיך ולראות את כל המפרשים שעסקו בדף היעד!
( אפשרות זו זמינה במסכתות שכבר קיימות בפרויקט 'מפרשי האוצר' )היכרות עם פאנל מפרשי האוצר

דפדוף ופתיחה

דפדוף

כעת נתבונן בפאנל המפרשים שבצד ימין. לאחר הלחיצה על משבצת הגפ"ת שבחרנו בחלקו השמאלי של המסך, איתרה התוכנה עבורנו את כל המפרשים שעסקו בקטע זה, מבין רבבות קטעי מפרשים, מהם גם ספרי הלכה, שו"תים, כתבי עת תורניים, והציגה אותם לפנינו באזור התוצאות.
דפדוף במורד אזור התוצאות יחשוף בפנינו ספרים נוספים שעסקו באותו המקום:

עוד מפרשים

אם נרצה לעבור במהירות על שמות כל המפרשים שעלו בתוצאות קטע הגפ"ת המבוקש, נוכל לבחור בתצוגה ממוזערת של הכרטיסים באמצעות לחיצה על הכפתור הייעודי "מיזעור ופתיחה של כל הכרטיסים" (סימן מינוס) .
מזעור
לחיצה על כפתור זה עם אותן תוצאות שהוצגו בדוגמאות הקודמות, תתן ללומד את הרשימה הבאה, שבה יוכל לראות את רשימת כל 28 התוצאות שנמצאו על דברי תוספות אלו:

רשימת מפרשים

כאשר נלחץ בתוך רשימה זו על אחד המפרשים, ייפתח הוא בלבדו בעוד כל היתר ממשיכים להופיע בשורת כותרת בלבד ובלי תצוגה מקדימה של דברי המפרשים.

בעת הצגת רשימה זו יופיע במקום סימן המינוס, סימן פלוס, שיאפשר לנו להרחיב ולעבור בחזרה לתצוגה מקדימה של תוכן הספרים כפי שהתוכנה הציגה לנו מתחילה.

מידע על הספרים

הצג שער ספר חשוב להכיר: כשנעמוד עם סמן העכבר על האריח המציג את שם הספר ומחברו, בצדו השמאלי של האריח, "יצוצו" שלושה סמלילים חשובים. לסמליל הראשון מימין יש תפקיד חשוב, כאשר אין הלומד מכיר את הספר לפי שמו בלבד והוא חפץ לקבל מעט יותר פרטים.

לחיצה על הסמליל "הצג שער ספר" תציף לפני הלומד את שער הספר המבוקש, שבו בדרך כלל פרטים חשובים על המחבר ועל מקום ושנת ההדפסה, על תוכן הספר ועוד.

הסמליל האמצעי מבצע החלפת תצוגה מתצוגת הקטע הספציפיים המדבר על משבצת הגפ"ת שנבחרה לתצוגת כל אותו העמוד שבספר זה (בלחיצה כפולה על קטע מפרש זה מתקבלת תוצאה דומה, עם אפשרויות נוחות יותר).

הסמליל האחרון משמאל, "סמן ספר כמועדף", יזכור את הספר כספר מועדף ויציג אותו תמיד בראש רשימת התוצאות (אם קיימים מספר ספרים המסומנים כמועדפים, הם יופיעו בראש הרשימה, והסדר הפנימי ביניהם יהיה לפי סדר א"ב). ראו עוד על כך להלן: סימון ספר כמועדף.

אפשרויות פריסה ותצוגה

תצוגת מפרשי האוצר הבסיסית נוחה מאד כאשר מספר המפרשים שמשובץ על המשבצת שבה אנו עוסקים קטן יחסית. כאשר ישנן תוצאות רבות, נצטרך לגלול זמן רב ונתקשה לקבל תמונה ברורה של היקף המפרשים שדיברו על מה שמעסיק אותנו.

לצורך כך הוספנו אפשרויות תצוגה שמשלימות זו את זו, נוכל להתאים לעצמנו את שילוב האפשרויות הנוח ביותר, לפי גודל המסך שלרשותנו, ולפי העדפת התצוגה הנוחה עבורנו.

תצוגת טורים: כדי לקבל יותר תוצאות בכל מסך נתון, נוכל להשתמש בתצוגת טורים. לשם כך נלחץ על הכפתור. תצוגת טורים כדי לצפות בטורים באופן מטבי, יש להגדיל את רוחב פאנל המפרשים ולצמצם את תצוגת דף הגפ"ת (ראו פירוט להלן: הרחבת תצוגה). לחיצה נוספת על אותו כפתור, שהסמליל שלו השתנה כבר לסמליל שורות תצוגת שורות , תחזיר אותנו למצב תצוגה רגילה.

תצוגה רגילה
תצוגה רגילה

תצוגה טורים
תצוגת טורים

נוכל לשלב אפשרות זו עם האפשרות שהצגנו לעיל של לחיצה על הכפתור הייעודי "מיזעור ופתיחה של כל הכרטיסים" (סימן מינוס) עם אפשרות התצוגה בטורים ולקבל רשימה של כל המפרשים שדיברו על הנושא שמעניין אותנו; רשימה מרוכזת שתתן לנו תמונה כללית של העוסקים בסוגיא:
הקטן הכל

כל התוצאות

הרחבת תצוגה

נוכל "לשחק" עם חלוקת המסך של התוכנה כדי להגדיל את השטח שניתן לדף הגמרא, למשל בעת הלימוד בדף עצמו, ואחר כך להקטין את שטח הגמרא עצמה כדי לתת שטח גדול יותר לפאנל תצוגת המפרשים. זאת באמצעות "גרירת" החוצץ שבמרכז המסך. גרירת החוצץ ימינה ושמאלה מתבצעת באמצעות לחיצה על כפתור העכבר השמאלי כאשר סמן העכבר עומד על הקו החוצץ (המסומן באיור בקו אדום), ואז - משיכה הנה והנה, לפי הבחירה האישית:

הרחבה 1 הרחבה 2

אפשרויות סינון ומיון

מיון לפי תקופות

כל התוצאות בתצוגה שלפנינו הוצגו כל התוצאות כברירת מחדל, ואולם מצוי שהלומד מעוניין לראות רק תוצאות מן הראשונים, או רק תוצאות מאחרוני זמנינו, כל לומד והעדפותיו ומבוקשו.
אחרוני זמננו אפשרות סינון ומיון התוצאות חשובה במיוחד כאשר ישנן עשרות או מאות תוצאות על קטע גפ"ת אחד. בדוגמא שהבאנו היה סך כל התוצאות 28, והן הוצגו כולן: פאנל זה מאפשר ללומד לבחור למשל להציג רק את התוצאות מאחרוני זמננו, וכך לצמצם את רשימת התוצאות ל-11. כעת הכפתור "אחרוני זמננו" מואר, ומוצגות תוצאות אחרות:

חיפוש ספר ומפרש לפי שמו

לאחר קבלת רשימת המפרשים המלאה על המשבצת בדף הגפ"ת שבה אנו עסוקים, ניתן לחפש בתוך הרשימה את שמות הספרים שנרצה לעיין בהם, גם בלי גלילת כל הרשימה עד הספר המבוקש. זאת באמצעות הקלדת שמו בחלונית החיפוש הרחבה 2 . בדרך זו ניתן לחפש גם את שמות המחברים.

סינון/מיון לפי קטגוריות

אחרוני זמננו מלבד אפשרויות המיון הטכניות שהצגנו, ישמח הלומד לגלות את האפשרות הבאה שיצאה מגדר 'מלאכה' ובאה לתורת 'חכמה'.
חברי מערכת מפרשי האוצר מיינו וקטלגו כל [!] קטע וקטע מן המפרשים על כל הש"ס, לפי אופיו:

שיעור - מפרש שאינו 'פירוש' (לפי הגדרתו בסמוך) אלא עוסק בסוגיה בצורה רחבה ומקיפה, או מפן הלכתי כללי, בדומה לסגנון השיעורים המקובלים בעולם הישיבות. סיווג זה כולל גם 'מערכה' או ליבון עניין שבא בארוכה וחורג מביאור נקודתי על הסוגיא. השיעורים מוצגים עם כותרת השיעור, כפי שמופיעה אצל מחבר הספר.


דרוש - מפרש שהביא על קטע זה דברי רמז, דרוש או סוד שאינם בפשט דברי הגמרא (להוציא פירושי אגדות שעוסקים בפירושה הפשטני של האגדה. מסיבה זו בענייני אגדתות שבש"ס עשוי הלומד למצוא פחות תוצאות של 'דרוש' מכפי שציפה; אלו יופיעו בתוך קטגוריית 'פירוש').

פירוש - מפרש העוסק בביאור ישיר של דברי הגמרא ומפרשיה, תירוץ על קושיא, קושיא על דברי הגמ', הבהרה וכדומה. קטגוריה זו היא המרכזית מבין הקטגוריות, ובאופן רגיל רוב קטעי המפרשים יסווגו כפירוש.

ציון - מפרש שאינו מפרש את דברי הגפ"ת, וגם לא מצטט ממקורות אחרים, אלא רק מראה-מקום לעיון במקום אחר. אופציה זו שימושית במיוחד בבחירה שלילית - למי שאינו מעוניין בקטעי ציונים, שיכול הוא להחריג אותם מתוך הרשימה המלאה.

הגהה - מפרש שאינו עוסק בפירוש דברי הגמרא ומפרשיה אלא בהגהת הנוסח. ברירת המחדל היא הצגת הכל. כאשר הלומד מעוניין רק באחת מן הקטגוריות, או בכמה מסוימות מהן, הוא יוכל להגדיר את אלו שחפץ בהן, והשאר לא יופיעו. סינון זה יעיל במיוחד במקומות שבהם קיימים קטעי מפרשים רבים, והלומד מעוניין להתמקד רק בחלק מהם.

סימון ספר כמועדף

סימון כמועדף משתמש המעוניין במיוחד בספר מסוים, והוא רוצה שזה יופיע אצלו בראש רשימת התוצאות, יוכל לסמן את הספר כמועדף, ומעתה הוא יופיע אצלו כמועדף.

כוכב צהוב כשנעמוד עם סמן העכבר על האריח המציג את שם הספר, הסמליל השמאלי ביותר שיופיע בצדו השמאלי של האריח, נראה כמו כוכב ריק. בחירה בו, תגדיר את הספר כמועדף והכוכב ייצבע בצהוב. מעתה הספר 'יוקפץ' אל ראש רשימת התוצאות, והכוכב הצהוב יופיע בו באופן קשיח (גם שלא בעת הריחוף על האריח). לחיצה נוספת על הכוכב תבטל את הגדרת הספר כמועדף.

הסתרת אפשרויות הסינון

סמליל הסינון ניתן להסתיר את כל החלק בפאנל שעוסק בסינון רשימת התוצאות על ידי לחיצה על סמליל הסינון.

אפשרות ההסתרה חשובה בעיקר לבעלי מסכים קטנים, שיוכלו באמצעות חיסכון שטח-מסך זה להציג חלקים גדולים יותר מרשימת המפרשים.

עזרים

הדפסה

אפשרות ההדפסה עדיין לא זמינה.

מקלדת וירטואלית

תוכנת 'מפרשי האוצר' כמעט ואינה דורשת שימוש במקלדת. רוב ככל האפשרויות הונגשו עבור המשתמשים בתפריטים נגללים ובכפתורים בולטים וברורים.

זו הסיבה שהתוכנה נוחה במיוחד גם עבור משתמשי מסכי ומחשבי מגע לסוגיהם.

עם זאת, משתמשים שבמקלדת שלהם לא קיימות אותיות עבריות, ושרוצים להשתמש באפשרות הסינון הכרוכה בחיפוש בשמות הספרים, יוכלו להיעזר במקלדת הווירטואלית הזמינה במערכת ההפעלה 'חלונות' ונתמכת גם בידי תוכנה זו.

טיפ: כדי להגיע בקלות למקלדת הוירטואלית בלי דפדופים מיותרים, הקישו OSK בתיבת החיפוש של 'חלונות'.

רעיונות לשיפור?

תוכנת 'מפרשי האוצר' מבית 'אוצר החכמה', מבוססת על ידע וניסיון רב שצברנו בעשרות שנות לימוד מעמיק של התחום, וגם על הצעות רבות לשיפור שהוצעו בידי המשתמשים.
כמיזם שנהגה בידי חובשי בית המדרש ויושם עבור חובשי בית המדרש, נשמח מאוד לשמוע כל רעיון על דרכים לשיפור התוכנה כך שתהיה נוחה ויעילה לשימוש אפילו יותר מכפי שהיא כעת.
נשמח לשמוע גם על הצעות לשיפור או תוספת, אף אם הרעיון נראה ברגע הראשון כבלתי ניתן ליישום. כל שיפור כזה מגדיל תורה ומאדירה ותשועה ברוב יועץ.
למסירת הערות בקשות או שאלות, אנא פנה לדוא"ל: otzar@otzar.biz .